Etiket: yeni medya
22 Temmuz 2013, Pazartesi

22 Temmuz 2013

MUSTAFA KULELİ

kuleli@evrensel.net

“Sakin bir görünüş altında her şey değişiyor. Her sınıf içinde her şey değişiyor…”

1972 yapımı Tout va bien (Her şey yolunda) filminde yönetmenler Godard ve Gorin, karakterlerine sadece bunu söyletmekle kalmaz bir de şu soruyu sordurur: Her şeyi değiştirme nereden başlarsın? Yanıt nettir: Her...

Yazının Devamı
17 Haziran 2013, Pazartesi

Öncelikle küçük bir not: Bu yazıyı Pazar sabahı yazdığım için Gezi direnişinin şu an vardığı noktayı bilmiyorum.

Belki bilmemem daha iyi. Çünkü bana göre direniş, zaten kazanmıştı. Hatta kamuoyu nezdinde haklıyken haksız duruma düşme riski vardı. Ve açıkçası, Gezi Parkı nöbetini bitirmenin iyi bir taktik olabileceğini düşünüyordum.

Ama cumartesi akşamı...

Yazının Devamı
18 Şubat 2013, Pazartesi

18 Şubat 2013

MUSTAFA KULELİ

kuleli@evrensel.net

Ne yana kafamızı çevirsek bilgi var. Televizyonlar, basılı yayınlar, internet… Peki bu kadar enformasyon gerçekten ne olduğunu anlamamız için mi? Yoksa bu bombardıman gerçeği görünmez mi kılıyor? Bunu kim yapıyor?

Fastfood zincirleri ve sundukları yağlı, tuzlu, şekerli gıdalar beslemiyor ama şişmanlatıyor. Bunu bilmeyen yoktur...

Yazının Devamı
25 Kasım 2012, Pazar

Devrim televizyondan yayınlanmayabilir. Ama internetten canlı yayınlanacağına eminim.

Devrimin bir parçası olacaksanız siz de emin olun, çünkü elimizdeki akıllı telefonlar, tabletler ya da dizüstü bilgisayarlar facebook’a girebildiği gibi naklen yayın da yapabiliyor.

En ücra köşedeki bir eylem, bir direniş, bir fabrika işgali ya da polis saldırısı cep telefonu kamerasıyla tüm...

Yazının Devamı
29 Ekim 2012, Pazartesi

29 Ekim 2012

MUSTAFA KULELİ

kuleli@evrensel.net

Belki gözünüze ilişmiştir, anaakım medyadan 20 gazete, internet haber sitelerine savaş ilan etti.

“Gazetelerin içeriği sadece gazetelerindir” başlıklı bir bildiri yayınlayan bu büyük sermaye gazeteleri, internet sitelerini “korsan gazetecilik" yapmakla, “emek hırsızlığı”yla suçladı.

Tam olarak şöyle dediler:

Ürettiğimiz ve bütün hakları bize ait olan;...

Yazının Devamı
5 Ekim 2012, Cuma

5 Ekim 2012

MUSTAFA KULELİ

“Yeni Medya Düzeni Konferansı”nda konuşan Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, dünyada Wikipedia'nın adını duymayanların olmasının kendisini şaşırttığını söyledi. Çinlilerin çeviri için sitelerini kullandığını belirten Wales, "Bana yağda kızartılmış, baharatlı Wikipedia gönderdiler” dedi.

Doğuş Yayın Grubu’nun düzenlediği "Yeni Medya Düzeni Konferansı"nın ikincisi İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde...

Yazının Devamı
23 Mart 2012, Cuma

Dijital aktivizm, yurttaş gazeteciliği, gayrimerkezileşme... Şimdilik bazılarımıza uzaydan gelmiş gibi görünen bu kavramlar, aslında hayatımıza çoktan girdi bile.

Arap Baharı’nın ilk günlerinde bir daha çıkmamak üzere kamuoyu gündemine yerleşen bu kavramlar, Wall Street’i işgal et eylemlerinde de en çok kullanılan sözcüklerdendi.

Peki, dünyanın önemli bir bölümü, müthiş bir altüst oluş...

Yazının Devamı
16 Ocak 2012, Pazartesi

16 Ocak 2012

MUSTAFA KULELİ

kuleli@evrensel.net

‘Yeni medya düzeni’ diye bir laf var, duymuşsunuzdur. İnternetle, gelişen teknolojiyle, bilişimle ilgili bir şey... Şimdilerde ise sık sık AK Parti’nin muma çevirdiği ‘medyalama’ ortamı için kullanıldığını duyuyorum bu lafın. Üzülüyorum. Çünkü ‘uluslararası toplum’ gibi ‘yeni medya düzeni’ sözünde de geleceği görüyorum. Ve komünistler...

Yazının Devamı